کوچینگ سازمانی

کوچ سازمانی چیست و مهارت های کوچینگ سازمانی را نام ببرید؟

اگر مدیر یا صاحب یک سازمان هستید، از شما درخواست می‌کنم خودتان را به جای یک راننده قرار بدهید که ماشین سازمان را  تا مقصد در جاده به جلو هدایت می کند، به همان اهداف کسب‌وکار دست یابد. حتما با من هم نظر هستید که مسیر مدیریت یک سازمان، به هر اندازه ای که باشد با پستی‌هایی و بلندی‌هایی همراه است. این پستی‌ها و بلندی‌ها، در شرایط اقتصادی کنونی که در حال تجربه آن هستیم، بیشتر از پیش خودشان را نشان می‌دهند. اگر غفلت کنیم و در جاده به پیش راندن کسب‌وکارمان از جاده ی اصلی خارج شویم، سرعتمان در رسیدن به مقصد کمتر می‌شود و احتمال دارد حتی نتوانیم به مقصد برسیم. اینجاست که کوچینگ سازمانی وارد ماجرا می‌شود و شما را نجات می‌دهد! کوچینگ سازمانی چیست؟ یک کوچ سازمانی چه کارهایی می‌تواند انجام بدهد؟ پیش از شروع مبحث، اگر می‌خواهید در مورد مفهوم کلی کوچینگ اطلاعاتی را به دست بیاورید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی کوچینگ را بخوانید.

 

 

کوچینگ سازمانی چیست؟

کوچینگ سازمانی مانند چراغ راهنما، تابلوی راهنمایی رانندگی و حتی سرعت‌گیری است که به شما نشان می‌دهد در چه جهتی به پیش بروید، در کدام قسمت‌ها سرعت بگیرید و در کدام بخش‌ها ترمز کنید و با تامل بیشتری حرکت کنید. تفاوت کوچینگ سازمانی با کوچینگ کسب و کار چیست؟ در کوچینگ کسب‌وکار، شرکت عموما از منظر مالی مورد آنالیز قرار می‌گیرد و صرفا روی پیشرفت سازمان از نظر مالی تمرکز می‌شود؛ در کوچینگ سازمانی 

کوچ سازمانی دکتر سپیده تیمور پور عضو انجمن بین المللی کوچینگ

هم پیشرفت مالی مورد توجه قرار می‌گیرد، ولی کانون اصلی تمرکزها در کوچینگ سازمانی، منعطف به سلامت کلی سازمان می‌شود. در کوچینگ سازمانی، کل سازمان به عنوان یک فرد در نظر گرفته می‌شود که یک هدف مشخص دارد و تمامی اعضای سازمان، طوری راهنمایی می‌شوند که سازمان را به این هدف برسانند.

 

 

کوچینگ سازمانی چه کمکی به شما می‌کند؟

کمک های کوچینگ سازمانی با کوچ iciدکتر سپیده تیمورپور

 زمانی که موانع موجود بر سر راه خود را می بینید و از سر راه حذفشان می کنید، در چنین شرایطی کار برایتان سخت می‌شود و نمی‌توانید موانع سر راه خودتان را  واضح ببینید. درست مثل این که بخواهید سازمانتان را با چشم‌های بسته هدایت کنید. اینجاست که یک کوچ کسب‌وکار می‌تواند وارد میدان شود و به شما کمک کند تا 

یک فرهنگ سالم سازمانی بسازید، فرآیندهای روشنی را تعریف کنید و افراد شاغل در سازمان را به درستی مدیریت کنید؛ در نتیجه، سازمانی خواهید داشت که که موانع سر راهتان را به راحتی می بینید و می‌توانید فرصت‌ها و تهدیدهای آن را شناسایی کرده و به خوبی در برابر آن‌ها واکنش نشان بدهید.

 

 

 کوچ کسب‌ وکار

 

 • شناسایی حوزه های نیاز به بهبود

 • تعیین شاخص‌های کلیدی عملکرد یا همان KPIهای کسب‌وکار شما 

 • تعیین هدف و توسعه فرهنگ

 • تبیین فرآیندهای مشخصی را برای رسیدگی به سرمایه‌های انسانی

 • جذب نیروی کاری متناسب با سازمان و آموزش مهارت ها و نکات لازم

 • ارتقا سطح عملکردتان تا سطح مدیریت افراد

 • پیشگام ماندن در فضای صنعت خودتان 

 • تعامل با تمامی اعضای هیئت مدیره و دنبال کردن هدفی مشترک

 • جلوگیری از بروز تناقض و در صورت بروز تناقض رفع مسئله با میانجی گری

 • ایجاد رابطه ی محکم بین واحدهای مختلف تولید و خدمات 

 • هم جهت کردن اقداماتتان با فعالیت‌هایتان 

 • شناسایی بهتر فرصت ها و خطرات و اخذ تصمیم گیری بهتر 

 •  افزایش قدرت شما در رقابت با رقبایتان 

 • رسیدن به درک بهتری از نیاز مشتری، کاهش هزینه‌های فروش خود و افزایش نرخ تبدیل و نگهداشتن مشتریان شما

 • بر سر دو راهی ماندن در تعیین هدف سازمان، مربی بودن کوچ سازمانی در این مسیر 

   

 

مزایای کمک گرفتن از کوچینگ سازمانی

 

دستور دادن، اجبار کردن و اعمال کنترل، شاید در مواقع اضطراری کارساز باشند، ولی در یک سازمان، که قرار است افراد شاغل در آن، از ماکزیمم توانشان بهره بگیرند، چنین مدلی از زورگویی و تهدید کار به جایی نخواهد برد. در دنیای امروز، تقریبا سازمانی پیدا نمی‌شود که با استرس ناشی از تعدیل نیروی کار، کمبود بودجه، نایاب شدن مواد اولیه و مواردی از این قبیل دست به گریبان نشده باشد. چنین چالش‌هایی وقت و انرژی زیادی از مدیران رده بالای سازمانی می‌گیرند، ولی در میانه این چالش‌ها، نباید از قلم انداخت که مدیریت کارکنان از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است. کارکنان شاغل در سازمان‌ها،

 

مزایای کوچینگ سازمانی با کوچ iciدکتر سپیده تیمورپور

 

 باید در محیطی مشغول به فعالیت باشند که حس کنند زندگی‌ آن ها معنا دارد، آن‌ها باید از کارشان رضایت داشته باشند و در قبال کاری که انجام می‌دهند، احترام دریافت کنند. هدف کارمندان از فعالیت کردن در سازمان، صرفا به مسائل مالی خلاصه نمی‌شود. کار کردن، در کنار مزایای مالی، یک منبع مهم برای داشتن حس کامیابی، به ظهور رساندن پتانسیل‌ها و خلاقیت در زندگی به شمار می‌رود. اگر سازمان شما بتواند چنین موقعیتی را برای کارکنانش فراهم نماید، آن‌ها نسبت به سازمان تعهد پیدا می‌کنند، تشویق می‌شوند که با تمام توانشان امور را جلو ببرند و موفقیت سازمان را موفقیت خودشان بدانند. از جمله مزیت‌های بهره‌مندی از راهنمایی های کوچ سازمانی این است که به شما کمک می‌کند تا:

 

 • ارتقا حس رضایت شغلی در کارکنان بوسیله ی فضای مبتنی بر صداقت و اصول اخلاقی

 • داشتن کارمندانی که تمام تلاش خود را به کار گیرند تا مسئولیت‌هایشان را به درستی پیش ببرند

 • ارتقا حس تعهد و تعلق خاطر را در کارکنان کلیدی‌تان

 • ایجاد روحیه تیمی، خلاق و نوآورانه را در سازمان خود 

 • حرکت متمرکزتر و حرفه‌ای‌تر از قبل به سمت توسعه 

 

 

برای مطالعه بیشتر:  تکنیکT.F.T

 

توانایی ها و مهارت هایی که کوچ برای کوچینگ فردی و یا حتی کوچینگ سازمانی استفاده می کنند، مانند هم هستند. شما در نقش کوچ باید بتوانید فرای کلماتی که آن ها به شما می زنند، اشخاص را درک کنید. و سوالات هدفمندی را برای ادامه مکالمات بپرسید. همچنین باید اعتماد همکارانتان را جلب کنید و رابطه قوی بین خودتان شکل دهید تا در نهایت بتوانید بر طرز تفکر و نحوه رفتار آن ها تاثیر بگذارید. در ادامه به بررسی ۷ مورد از مهارت های یک کوچ سازمانی می پردازیم:

 

۱) مشاوره دادن

همراهی کردن گام به گام رهبران و همکاران خود را در شرایط دشوار و راهنمایی کردن آن ها در تصمیماتی که می گیرند. اغلب شما در نقش فردی عاقل عمل می کنید که پیشنهادات و توصیه هایی را ارائه می دهد به عبارت دیگر شما به آن ها کوچینگ سازمانی ارائه می دهید. حتی شاید لازم باشد که به افرادی توصیه کنید و یا پیشنهادی بدهید که از شنیدن آن خوشحال نشوند.

 

 

۲) راهنمایی کردن

شما باید بتوانید رفتارها و تصمیمات رهبران دیگر را در جهت مثبتی تغییر دهید تا آنها بر راه حل ها و برنامه هایی که به نفع مشتری، سازمان، کوچ سازمانی و ذینفعان آن است متمرکز باقی بمانند تمایلات شخصی خود را بر این موارد ارجحیت ندهند!

 

 

۳) آموختن

همیشه پذیرا افکار درست باشید و ذهنتان را باز نگه دارید. یک کوچ سازمانی باید به صورت مداوم درحال یادگیری مطالب تازه باشد. و این مطالب می تواند حاصل تجربیات همکاران یا مصاحبه با آن ها باشد. این امر موفقیت آینده شما را تضمین می کند و به شما کمک می کند تا راه های متفاوتی را برای هدایت استعدادهای شما در سازمان دریابید.

 

 

۴) سئوال پرسیدن

سئوال پرسیدن به عنوان یکی از مهارت های کوچ سازمانی دکتر سپیده تیمور پور عضو انجمن بین المللی کوچینگ

یک رهبر خوب همواره سوالاتی می پرسد تا ذهن افراد سازمان را در مسیر کوچینگ سازمانی باز کند. شما هم باید رهبرانی پرورش دهید تا بتوانند این توانایی پرسش سوالات هدفمند را در خود پرورش دهند. بعد از این است که آن لیدر می تواند تیم را هر چه بهتر رهبری کند و سازمان را به اهداف خود نزدیکتر کند.

 

 

۵) گوش دادن

در کوچینگ سازمانی یا Organization Coaching شما باید با گوش، چشم و بصیرت خود گوش دهید. مدیران مغرور و یا آن ها که برنامه های پنهانی ای دارند مسائل مرتبط به این موضوعات را دور می زنند و مقاومت می کنند. آن ها هر چیز اشتباهی را انکار می کنند. شما باید به آن ها گوش دهید تا آنچه را که فرد نمی گوید و یا می خواهد پنهان کند را درک کنید. اگر با دقت بیشتری گوش دهید و سوالات بهتری بپرسید، مطالبی که باید گفته شوند را در معرض دید عموم قرار می دهید.

 معرفی گوش دادن به عنوان یکی از مهارت های کوچینگ سازمانی با کوچ iciدکتر سپیده تیمورپور

 

 

۶) استفاده از بصیرت خودتان  

باید حقیقتا درک کنید که چه چیزهایی باید گفته شوند و چه چیزهایی باید ناگفته باقی بمانند و این احساس را در خود پرورش دهید. گاهی افراد شاید این را به اسامی مختلفی بشناسند، اما در حقیقت این بصیرت شماست. و این دانشی است که از تجربه شما در داخل و یا خارج از سازمان یا کوچ سازمانی نشات گرفته است.

 

 

۷) خلاق بودن

فرصت های تازه را بپذیرید. به این دلیل که این مهارت ارتباط نزدیکی با بصیرت شما دارد. زمان یکه به ابزار، روش، و فرایندهایی که سازمان، کوچینگ سازمانی و سایر رهبران می توانند با استفاده از آن موانع اجرای برنامه ها را از بین ببرند، فکر می کنید خلاقیت شما نتیجه می دهد.

 

 

یک سطح بالاتر از کوچینگ اجرایی، کوچینگ شغلی و کوچینگ تیمی

اگر کوچینگ اجرایی و کوچینگ شغلی برای همراهی و ارتقاء عملکرد شخصی و یا فردی الزامی باشند و اگر کوچینگ تیمی به یک رهبر و تمامی اعضای تیم او کمک می کند، پس می توان گفت که کوچینگ سازمانی سطح بالاتری از این سلسله مراتب پیچیده را پوشش می دهد که درواقع مربوط به مجموعه ای بزرگتر از یک تیم است. به طور مشابه، اگر کوچینگ فردی و یا لایف کوچینگ متوجه مسائل شخصی و خصوصی زندگی یک فرد باشد و کوچینگ خانواده به موضوعات مربوط به اعضای یک خانواده بپردازد، پس کوچینگ سازمانی نیز می تواند مسائل یک خانواده بسیار بزرگتر، مثلا ساکنان یک ساختمان مسکونی و یا حتی یک جامعه بسیار بزرگتر را تحت پوشش قرار دهد.

 

 

سطح پوشش کوچینگ سازمانی

البته کوچینگ سازمانی مستقیما سطح خاصی از پیچیدگی را پوشش می دهد؛ یک سیستم رسمی بزرگ متشکل از سیستم های کوچکتر ساختار یافته ای که هر کدام به نوبه خود از اعضایی تشکیل شده اند. وقتی سازمان را به عنوان مجموعه از تیم ها و یا یک تیم متا تعریف می کنیم، در واقع آن ها را می توانیم مشتریان بالقوه کوچینگ سازمانی ( Organization Coaching ) درنظر بگیریم. درنتیجه کوچینگ سازمانی می تواند به طور همزمان مسائل مربوط به چهل و یا حتی صدها نفر را پوشش دهد. البته این امر در صورتی امکان پذیر است که همگی آن ها عضوی از یک سیستم جمعی رسمی باشند و سطوح مختلف مسئولین و نقوش یک سیستم را در تیم های سازمان یافته ای، نشان دهند.

 

 

بستر ورود کوچینگ سازمانی

در اخر حرف از معرفی کوچینگ سازمانی باید بگویم که این مدل کوچینگ زمانی امکان پذیر است که همه کارمندان و کارکنان یک سیستم در یک محیط و بستر مناسب برای تحقق اهداف سازمان متحد شوند و اهداف شخصی و یا جاه طلبانه خود را الویت قرار ندهند. در این محیط موقت کوچینگ، نهاد جمعی یک سیستم در عین حرکت به سوی اهداف سیستم چه اهداف کوتاه مدت، میان مدت و یا اهداف بلند مدت و به عنوان کلی تجزیه ناپذیر با یکدیگر همکاری می کنند. برای رفع مشکلات و کاهش استرس نیز می توانید از تکنیک EFT استفاده کنید.

 

 

برای دریافت وقت کوچ به دایرکت اینستاگرام دکتر سپیده تیمورپور پیام دهید

 

اینستاگرام را باز کن

 

     

 

 

 

 

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha