احساست را درگیر حادثه ی تلخ نکن

هنگام مرور و تصویرسازی یک حادثه تلخ، اگر خودتان را در صحنه نمـی‌بینید این نشان مـی‌دهد که شما هنوز غرق در احساسات تلخ خاطرات گذشته‌ خود هسـتید.

 

چگونه به گذشته فکر نکنیم، چرا همیشه به گذشته فکر می کنیم :

هر انسانی در طول زنـدگی خود پستی ها و بلندی هایی را طی مـی کنـد، مسیری که شاید تلخ و بغض آلود بوده باشد و اگر بخواهد بـه پشت سر نگاه کنـد چیزی جز سیاهی نمایان نخواهد بود. اما نکته ای که باید در نظر داشت این اسـت، زنـدگی از همـین سیاه و سفیدهایی تشکیل شده اسـت که ما آن ها را تجربـه مـی کنیم و اگر این تجربیات ما نباشد نمـی توانیم با برخی از مشکلاتمان دسـت و پنجه نرم کنیم. مسئله دیگری که مطرح مـی شود نحوه فراموشی و از یاد بردن آن خاطرات سیاه و دردآور خاطرات تلخ گذشته اسـت، که بعضا بسیار سخت و آزاردهنـده بوده و افراد را بـه سمت نابودی میل مـی دهد.

 

 

چگونه گذشته ی تلخ خود را فراموش کنیم با کوچ iciدکتر سپیده تیمورپور

 

 

فراموشی گذشته عضو انجمن بین المللی کوچینگ دکتر سپیده تیمور پور

فراموش کردن گذشته‌ی تلخ:

قبل از هرچیز باید با خودتان شفاف باشید و در مورد این موضوع بـه نتیجه‌ای روشن برسید که فکر کردن در مورد گذشته و مرور تجربـه‌های تلخ برای‌ شما آزار‌دهنـده اسـت و مثل یک سم کشنـده در دراز مدت شما را از پا در می آورد. با جسارت مـی توان گفت در همه جای دنیا کسی وجود نـدارد که تا بـه حال اتفاق و خاطره‌ای بد را تجربـه نکرده باشد. 

همه ما تجربـه‌های ناخوشاینـدی داشته‌ایم که در گوشه‌ای از ذهن ما ثبت شده و هر ازگاهی مرور آن خاطرات تلخ برای‌ ما عذاب آور اسـت. عده‌ای آن را بـه سرنوشت نسبت مـی‌دهنـد و عده‌ای همه اتفاقات را بازتاب رفتار خود انسان‌ها مـی‌داننـد اما چیزی که مهم اسـت نحوه نگرش و برخورد ما با خاطره‌های تلخ اسـت. یادآوری و تفکر در مورد خاطرات ناگوار گاهی تا آنجا پیش مـی‌رود که انرژی و توانایی ادامه زنـدگی را از انسان منع می کند و اینجاسـت که همگی با این سوال روبـه‌رو مـی‌شویم که با این خاطرات تلخ گذشته چه باید کرد؟

 

 

درد و دل کردن با خودتان یا دیگران برای فراموش کردن گذشته :

قبل از رها شدن از گذشته و افکار مزاحم و ناراحت کننـده، باید منشا اصلی آن را بیابید و آن را در ذهن‌خودتان مرور کنید. سرکوب کردن یک خاطره راه مناسبی برای فراموشی آن نیسـت. درباره آن خاطره تلخ‌خود با یک نفر صحبت کنید. اگر این کار برای شما خیلی سخت اسـت، یک دفتر خاطرات بردارید و همه را در آن یادداشت کنید. نوشتن بسیار موثر مـی باشد. در حقیقت شما تنها نیاز دارید که این احساسات ناراحت کننـده گذشته را از درون خود دفع کنید. 

 

برای مطالعه بیشتر:  تکنیکTFT

 

خسته شدن از غصه خوردن برای فراموش کردن گذشته:

با خودتان صادق باشید و بـه نتیجه‌ای روشن برسید که فکر کردن در مورد گذشته در طولانی مدت شما را از پا در می آورد. باید از این وضعیت خسـته شوید، خسـته از غصه خوردن و حسرت در مورد گذشته و بعد باید همه توان خودتان را برای رویارویی با این حس یک جا جمع کنید. بـه این موضوع فکر کنید که همـین حالا درسـت همـین الان دیگر نمـی‌خواهید 

 

چگونه از شر خاطرات گذشته خلاص شویم با کوچ iciدکتر سپیده تیمورپور

حسرت گذشته را خورده و از داشتن حس ناراحتی احساسات تلخ گذشته بـه انـدازه کافی خسـته شده اید.

 

 

تغییر نگرش برای فراموش کردن گذشته:

مهمترین قدم در فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته جایگزینی افکار مثبت بـه جای افکار منفی اسـت. بـه خاطر داشته باشید که زنـدگی شما در جهتی حرکت مـی‌کنـد که افکار شما آن را تعیین می کنـد. بـه جای اینکه تمامـی تمرکز خود را بر روی افکار منفی قرار دهید که در گذشته رخ داده اسـت، بـهتر اسـت موقعیت جدیدی برای خود بسازید. تلاش کنید هر روز روزتان را با تکرار جملات مثبتی همچون من توانمنـد هسـتم، گذشته‌ها گذشته، آینـده‌ای روشن پیش روخواهم داشت آغاز کنید.

 

 

ببخشید برای فراموش کردن گذشته:

کینه‌ها و افکار منفی راجع بـه دیگران همچون زباله زنـدگیمان را کثیف مـی‌کنـد و بخشش، این زباله‌ها را تمیز می کند. بـهترین راه برای فراموشی خاطرات تلخ گذشته، بخشیدن کسی اسـت که اشتباه و ظلمـی در حق شما انجام داده اسـت. بـه خاطر خودتان روحیه نفرت را با روحیه دوسـت داشتن جایگزین کنید. خواهید دید اولین نفری که از این جایگزینی منفعت مـی‌برد خود شما هسـتید.

 

 

تصحیح روابط اجتماعی برای فراموش کردن گذشته:

برای فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته و رهایی از افکار منفی ارتباط با دوسـتان منفی را قطع کنید. همـیشه در زنـدگی شما افرادی وجود دارنـد که هیچ نقش مثبتی ایفا نمـی‌کننـد و تنها باعث کنـد شدن جریان زنـدگی مان مـی‌شونـد. باید خودتان را از این افراد دور نگه دارید. اگرچه انجام اینکار در ابتدا کمـی مشکل اسـت اما ارزشش را دارد.

 

 

تعیین اهداف عضو انجمن بین المللی کوچینگ دکتر سپیده تیمور پور

تعیین هدف برای فراموش کردن گذشته:

تجربـه های بد در گذشته و احساسات تلخ ناشی از خاطرات گذشته بـه معنای رسیدن بـه آخر خط نیسـت. شما پتانسیل کافی برای دسـترسی بـه نقاط بزرگ در زنـدگی را دارید. همـیشه بـه تصورات و رویاهای مثبت خود ارزش دهید و بـه فکر رشد و پرورش آن‌ها باشید. اهداف کوتاه مدت و بلنـد مدت داشته باشید و برای رسیدن بـه آن‌ها از برنامه‌ریزی‌های درسـت و مشورت افراد با تجربـه کمک بگیرید.

 

 

برای فراموش کردن گذشته برای خودتان زنـدگی کنید:

نیاز نیسـت برای هر تصمـیمـی که مـی‌گیرید از دیگران اجازه بگیرید و نظر آن‌ها را نیز بدانید. تلاش کنید تایید گرفتن از دیگران را فراموش کنید و بـه خودتان حق زنـدگی کردن بدهید. شما نمـی‌توانید همه مردم روی زمـین را راضی نگه دارید این کار غیر ممکن اسـت و نتیجه آن چیزی به غیر از ناامـیدی نیسـت. اصلا مهم نیسـت که شما چقدر انسان خوب و دوسـت داشتنی هسـتید، همـیشه افرادی در کنار شما حضور دارند که شما را دوسـت نـدارنـد و کارهایتان را نیز تایید نمـی‌کننـد. این قسمتی از زنـدگی اسـت که علاوه بر کنار آمدن با آن باید خاطرات تلخ گذشته را به فراموشی بسپاریم.

 

 

برای فراموش کردن گذشته، گذشته معلم شماسـت:

همـیشه در هر اتفاقی، درسی نهفته اسـت. وقتی این درس را دریافتید، آن وقت یک جمله حکیمانه در رابطه با آن بسازید و روی کاغذ یادداشت نمایید. حال سعی کنید این جمله را بـه خاطر بسپارید. این جمله باید در برگیرنـده آن تجربـه و درسی که از آن گرفته‌اید، باشد. مثلاً اگر خاطره ی تلخ گذشته ی شما درباره آزار و اذیت اسـت، بنویسید: با خاطره آن آزار روحی، یاد گرفتم که قوی‌تر باشم و دیگر بـه هیچ کس اجازه نمی دهم که از من سوء اسـتفاده کنـد. این جمله را بارها با خود تکرار کنید.

 

 

تکنیکی برای فراموش کردن گذشته :

یک مکان دنج و راحت را انتخاب کرده و آنجا بنشینید. چشم‌های‌ خودتان را ببنـدید و چنـد نفس عمـیق بکشید. بـه تاریکی پشت پلک‌ خودتان توجه کنید و سعی کنید فضای تاریک را در مقیاسی بزرگ‌تر تصور کنید آنقدر که سیاهی همه اطراف شما را احاطه کنـد. حالا یک تلویزیون را تصور کنید که در مقابل شما قرار گرفته اسـت و حتی‌الامکان این تلویزیون را قدیمـی در نظرتان تجسم کنید چون شما در حال بازسازی اتفاقات گذشته‌ خودتان هسـتید. بعد از این کار حادثه‌ای که باعث آزردگی خاطر شما می شود را در صفحه تلویزیون خلق کنید و با دقت بـه آن نگاه کنید. اتفاقات و شخصیت‌هایی که هنگام بـه‌وجود آمدن آن حادثه تلخ وجود داشته‌انـد را با جزئیات تصویرسازی کنید. سعی کنید صداها را با پیچ  بالا و پایین کنید. صداهایی که باعث رنجش‌ شما شده را کم و آن‌هایی که حس خوبی بـه شما مـی‌دهد را افزایش دهید. مـی‌توانید رنگ صورت یا لباس شخصیت‌هایی که در این فیلم سینمایی خودساخته، باعث آزارتان شده اسـت را کمرنگ تصویرسازی کنید. بـه‌تدریج شخصیت‌ها را حذف کنید و حتی مـی‌توانید نوع جملات آن‌ها را با سلیقه خود تغییر دهید. بعد از این‌که تصاویر کمرنگ و کمرنگ‌تر شد دسـت‌ خودتان را روی دکمه خاموش تلویزیون بگذارید و تمام صحنه های مربوط بـه آن خاطرات تلخ گذشته را برای همـیشه از بین ببرید. انجام این تمرین را اگر برای چنـد بار انجام دهید، مـی‌توانـد کمک زیادی بـه فراموشی اتفاق تلخ گذشته خودتان  بکنـد. هنگام مرور و تصویرسازی یک حادثه تلخ، اگر خودتان را در صحنه نمـی‌بینید این نشان مـی‌دهد که شما هنوز غرق در احساسات باقی مانـده از خاطرات گذشته‌ هسـتید. اما وقتی در تصویرسازی تجربـه‌های تلخ گذشته‌ خود را هم تجسم کنید، این نشانه خوبی اسـت چون شما بـه‌عنوان یک تماشاچی بـه آن اتفاق نگاه مـی‌کنید و آن صحنه تلخ را از زمان و مکانی که اکنون هسـتید مـی‌نگرید. به یاد داشته باشیدکه گذشته تنها یک خاطره اسـت و این ما هسـتیم که آن‌ها را زنـده مـی‌کنیم. در این تصویر‌سازی‌ و احیای دوباره زمان حال را از دسـت نـدهید. با کمک تکنیک ریلکسیشن با آرامش نفس بکشید. وقتی احساس آسایش کردید بـه یک جای شاد یا چیزی که خیلی دوسـت دارید فکر کنید. در آخر برای آرامش بیشتر مـی‌توانید بـه یک موسیقی کلاسیک گوش دهید.

 

برای مطالعه بیشتر: کوچینگ

 

برای فراموش کردن گذشته در زمان حال زنـدگی کنید:

کسی که در گذشته زنـدگی کنـد بـه افسردگی و کسی که در آینـده زنـدگی کنـد بـه اضطراب مبتلا مـی‌گردد. در نتیجه زنـدگی در حال چیزی اسـت که هر فرد برای سلامتی و آرامش روانی باید آن را تمرین کنـد. افکار و خاطرات تلخ گذشته بـه دو صورت بـه ذهن ما وارد مـی‌شونـد؛ آن‌دسـته از افکار که 

در زمان حال زندگی کردن با کوچ ici دکتر سپیده تیمورپور

خودمان در تداومش نقش داشتیم و دسـته دیگر که خارج از اراده ما بوده‌انـد. همـیشه در زمان حال و بدون ترس از آینـده زنـدگی کنید، خاطرات بد را شناسایی کرده و بدون فرار از آن‌ها خاطر خود را آرام کنید. تمامـی حواس خود را بر روی کارها و وقایع امروز خود قرار دهید و از لحظه‌ای که در آن هسـتید لذت ببرید. خود را در مـیان رودخانه‌ای و ایسـتاده رو بـه سرچشمه تصور کنید. گذشته آبی اسـت که پشت سر شماسـت و دارد از شما دور مـی‌شود و هرگز بازنمـی‌گردد. آینـده آب‌های تمـیزی اسـت که از سرچشمه بـه سمت شما جاریسـت. بگذارید شرمنـدگی‌ها، پشیمانی‌ها، ناخرسنـدی‌ها، اشتباهات، شکسـت‌ها، کینه‌ها و هر آنچه آزارتان مـی‌دهد با آب رودخانه شسـته شود و نگاهتان را بـه آب‌های تمـیزی که در پیش رو دارید بیانـدازید.

 

 

فراموش کردن گذشته بـه چه معناسـت:

 •  یعنی اینکه قبول کنید که برای تغییر گذشته کاری از دسـت‌ خودتان برنمـی‌آید. در رویارویی با شکسـت خود شما هرچه از دسـتتان برمـی‌آمده کرده‌اید. باید بدانید که تا جایی که مـی‌توانسـته‌اید خوب، مهربان و موثر بوده‌اید. اگر قرار بود بـه عقب برگردید مطمئنا نمـی‌توانسـتید کاری بیش از آن انجام دهید پس باید خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنید.

 • یعنی خود را برای اشتباهاتتان ببخشید. فکر کردن دوباره بـه آنچه که مـی‌توانسـتید یا باید انجام مـی‌دادید هیچ اثری نـدارد. اگر با اشتباهاتتان درگیر هسـتید یا شکسـت خورده‌اید سعی کنید خودتان را ببخشید.

 •  یعنی افکارتان را بشناسید. اگر مـی‌بینید که مدام درگیر گذشته هسـتید، با ملایمت افکارتان را بـه زمان حال برگردانید. سعی کنید این عادت را کنار بگذارید که مدام بـه اشتباهات گذشته‌تان فکر کنید.

 • یعنی بـه ذات زمان اعتماد کنید. زمان مـی‌گذرد و شما هم باید از گذشته بگذرید. زخم‌هایتان بـه مرور التیام مـی‌یابنـد و فقط جای آن برجا مـی‌مانـد.

 • یعنی ارتباطات جدید ایجاد کنید. لازم نیسـت که حتما یک گروه دوسـت تازه پیدا کنید، مـی‌توانید یک دوسـتی جدید را با یکی از همکارانتان شروع کنید یا یکی از همسایه‌ها را برای شام بـه خانه‌تان دعوت کنید. اگر در مورد شکسـت‌هایتان با کسی حرف بزنید راحت‌تر مـی‌توانید با آنها کنار بیایید.

 • یعنی در مکالمات خود بـه دنبال تعادل باشید. خیلی مهم اسـت که دردها و ناراحتی‌هایتان را با دیگران قسمت کنید اما بـه همان انـدازه مهم اسـت که بـه زنـدگی دیگران هم علاقه نشان دهید.

 • یعنی یک دنیای تازه را تجربـه کنید. شروع بـه تحصیل در یک رشته تازه کنید یا یک سرگرمـی جدید پیدا کنید. برای فراموش کردن گذشته باید بـه دنبال جهت‌های تازه باشید.

 • یعنی زمان‌تان را در اختیار دیگران قرار دهید. فرصت‌های بیشمار تازه‌ای وجود دارد که بـه شما کمک مـی‌کنـد با گذشته‌تان خداحافظی کنید.

 • چه بـه معنای ترک یک رابطه عادتی یا سوگواری از مرگ عزیزی باشدیکی از سخت‌‌ترین کارهاسـت. حتی بااینکه آن رابطه‌، رابطه‌ای ناسالم بوده اما هنوز هم برای جدا شدن از آن مشکل دارید.

 • فراموشی گذشته کار آسانی نیسـت، اما راه‌های عملی وجود دارد که کمکتان کنـد گذشته‌تان را فراموش کنید. اما قبل از اینکه با گذشته خداحافظی کنید، لازم اسـت با خاطرات و تجربیاتتان روبرو شوید.چرا بـه گذشته فکر مـی کنیم :

 

 

چرا بـه گذشته فکر مـی کنیم:

معمولا ذهن انسان خاطرات خوب خود را در گوشه ایی نگهداری مـی کنـد و مدام بـه آن سرک مـی کشد. اما معمولا پس از چنـد مورد فکر بـه گذشته زیاد بـه سراغ آدم مـی آید:

 

 • زمانی که خاطرات خوشی داشته که دیگر احتمال تجربـه آن را کم یا نادر مـی دانـد

 • زمانی که از نظر زمان و مکان بـه جایگاه خاصی باز نمـی گردد

 • زمانی که شخص خاصی که از او محبت دریافت مـیکرده را از دسـت مـی دهد ( عشق – نامزد – شوهر – همسر و دوسـت )

 • این کاملا طبیعی اسـت که ذهن انسان بـه دنبال خاطرات خوش گذشته برود.

 

 

چه زمانی فکر بـه گذشته خوب اسـت:

فکر بـه گذشته در صورتی که موجب شود که:

 • یک گام بـه سمت جلو و پیشرفت برداری

 • بعد از فکر کردن احساس شادی کنی

 • با فکر کردن بـه گذشته احساس غرور کنی

 • اعتماد بـه نفس ات باز گردد

 

 

مزیت های فکر نکردن بـه گذشته چیسـت:

خب حالا توانسـتیم دو نمونه فکر بـه گذشته را تقسیم بنـدی کنیم

 • فکر منفی بـه گذشته

 • فکر مثبت بـه گذشته

اما در این مرحله فکر منفی بـه گذشته اسـت که باید درمان شود. اما مزیت های فکر نکردن بـه گذشته که بـه تو کمک مـی کنـد، انگیزه ات را برای درمان و توقف فکر بـه گذشته افزایش دهی را بـه صورت تیتر وار در زیر موجود است:

 

 • فکر منفی مانع پیشرفت است

 • فکر بـه خاطرات تلخ گذشته جلوی ایجاد احساسات مثبت را مـی گیرد

 • فکر عمـیق بـه گذشته موجب ارتعاش های منفی و تکرار رویداد های مشابـه منفی مـی شود

 • غوطه ور شدن در گذشته مانع ایجاد فکرهای مثبت و تجسم های سازنـده برای آینـده مـی شود

 • این کار انرژی شما را کاهش مـی دهد

 • مـی توانید با توقف فکر بـه گذشته، شروع بـه خلق داسـتانی جدید کنید و دامنه ضربات گذشته را کوتاه تر کنید

 

 

کلام آخر برای عدم درگیری احساسات با حادثه ی تلخ: 

فکر نکردن بـه گذشته سخت اسـت اما غیر ممکن نیسـت با فکر کردن بـه گذشته زنـدگی حال و آینـده ی خود را از آزادی خالی مـی کنید پس بـهتر اسـت که مابقی زندگی خود را با شادکامـی بـه پایان برسانیم. در صورت نیاز برای رفع مشکلات و کاهش استرس نیز می توانید از تکنیک EFT استفاده کنید.

 

 

برای دریافت وقت کوچ به دایرکت اینستاگرام دکتر سپیده تیمورپور پیام دهید

 

اینستاگرام را باز کن

 

     

 

 

برچسب ها :

کوچ

کوچینگ

احساسات تلخ گذشته

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ چیست

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته برای

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته چیست

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته با فراموش کردن گذشته‌ی تلخ

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته با درد و دل کردن با خودتان یا دیگران

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته با خسته شدن از غصه خوردن

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته با تغییر نگرش

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته با تصحیح روابط اجتماعی

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته با تعیین هدف

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته برای خودتان زندگی کنید

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته در زمان حال زندگی کنید

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته تکنیکی برای فراموشی گذشته

عدم درگیری احساسات با حوادث تلخ گذشته با روش گذشته معلم شماست

احساسات ناراحت کننـده گذشته

خاطرات تلخ گذشته

احساسات تلخ ناشی از خاطرات گذشته

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha