ان.ال.پی و کاربرد آن

اگر علم NLP را یاد نگیریم و ندانیم که nlp چه کاربردی دارد نمی توانیم ناخوآگاه خود را در جهت توسعه فردی و موفقیت به کمک ان ال پی برنامه ریزی مجدد کنیم.

چگونه می توان استرس و اضطراب را کنترل کرد؟ راههای فراموشی خاطرات بد کدامند؟ چگونه یک ارتباط عالی با دیگران داشته باشیم؟ 

تمام خاطرات خوب و بد، آموزه‌ها، باورها و عادت‌های ما در ضمیر ناخودآگاه ما قرار دارند. عقل ما تنها بخش کوچکی از ذهن ماست که تنها وظیفه‌اش تفکر و تمیز دادن خوب و بد از هم است. اما کار آنالیز تمام ورودی‌های ذهنی و ثابت شدن تمام آموزش‌هایی که می‌بینیم بر عهده قسمت اعظم ذهن است که همانا جایگاه ضمیر باطن است.

 

در روش علم NLP

در روش علم ان ال پی با استفاده از تغییر برنامه ریزی ذهن می توان به گذشته و زمان شکل گیری باورهای نادرست، خاطرات ناگوار و عادات غلط مراجعه کرد و آنها را به بهترین شکل اصلاح کرد. در واقع با فراگیری این علم خواهید توانست مسیر زندگی خود را طوری تغییر دهید که در نهایت به سرمنزل آرزوهای خود برسید.

بنابراین برای تغییر باورها و عادت‌هایمان که در ضمیر نیمه‌آگاه ما نقش بسته‌اند باید به ریشه آن‌ها در ضمیر باطن خود برگردیم و در جهت تغییر آن‌ها اقدام کنیم. NLP (ان ال پی) همان راه و روشی است که فرصت این تغییر سریع را در اختیار ما می‌گذارد.

گفتن این جمله صرفاً یک شعار نیست؛ این تکنیک در ضمیر ناخودآگاه ما نهفته است که می‌توانیم به کمک علم NLP و پاسخ به سؤال ان ال پی چیست آن را باز برنامه‌ریزی کنیم.

شاید شما به تازگی با علم NLP آشنا شده اید، شاید سوالاتی از قبیل روش NLP چیست؟ چگونه می توانم با تمرینات روش NLP کنترل ضمیر ناخودآگاه را به دست بگیرم؟ چگونه می توانم عشقم را به رابطه برگردانم؟ آیا رشته NLP رشته دانشگاهی دارد و چگونه می توان در آن ادامه تحصیل داد؟ تغییر باور با روش ان ال پی چگونه است؟ در ذهن شما شکل گرفته است.

 

 

ان ال پی (NLP) چیست؟

واژه NLP مخفف عبارت «Neuro-linguistic programming» به معنی «برنامه‌ریزی عصبی‌کلامی»‌ است. پاسخ به این سئوال که ان ال پی چیست و چه کاربردی دارد بسیار اهمیت دارد. برای رسیدن به موفقیت و توسعه فردی شما را با قانون جذب، روانشناسی مثبت نگر، تحلیل رفتار متقابل و کتاب هایی در راستا موفقیت و توسعه فردی از نویسندگان معتبر آشنا کردیم اما رویکرد NLP ان ال پی یک فرق عمده دارد و آنهم تغییر در برنامه ریزی و ساختار ذهن از طریق ساخت عادات جدید می باشد. در روش ان ال پی که حدود 50 سال از ارائه این علم می‌گذرد و هنوز هم یکی از پرکاربردترین علوم ذهنی در جهان است با استفاده از ساختارمند کردن ذهن می توان تغییراتی عمیق و ماندگار در فرد ایجاد کرد. در واقع ان‌ال‌پی علمی است که این فرصت را به شما می‌دهد تا ضمیر ناخود‌آگاه خود را به آن صورتی که می‌خواهید برنامه‌ریزی کنید. به عبارتی دیگر علم ان ال پی، جز بهترین روش های برای برنامه ریزی می باشد. ضمیر ناخودآگاه بخشی اعظم در ذهن ماست که در برابر ضمیر خودآگاه یا همان عقل ما قرار دارد.

 

 علم NLP چیست و چه کاربردی دارد؟ کوچ ان ال پی دکتر سپیده تیمورپور

 

 افراد بسیار زیادی در جهان هستند که با تمرینات NLP توانسته‌اند تغییرات بنیادی در زندگی خود ایجاد کنند. انسان های موفق دارای یک الگوریتم مشخص هستند که با مدلسازی آن می توان به نتایج موفقیت آمیز رسید. همچنین تکنیک های کاربردی و عملی nlp راه و روش درست اندیشیدن را به ما می آموزد و الگوریتم های ذهنی ما را اصلاح می کنند. اگر باورهای محدود کننده ای دارید که شما را از دستیابی به موفقیت باز می دارد، در این روش با استفاده از تغییر باورهای منفی، می توانید ذهن خود را برای انجام کارهای جدید پروگرام کنید.

 

پایه‌گذاران علم ان ال پی (NLP)

علم برنامه‌ریزی عصبی کلامی در سال ۱۹۷۰ توسط ریچارد بندلر و جان گریندر پایه‌گذاری شد که در دانشگاه سانتاکروز کالیفرنیا با اشتراکات فکری زیادی که داشتند با هم آشنا شدند. آن‌گاه به تحقیق، مطالعه و بحث درباره فرمول‌ها و الگوریتم های موفقیت و تأثیر ذهن در تغییر باورها ‌و عادت‌های انسان پرداختند.

در نتیجه این تحقیقات بود که علم برنامه ‌ریزی عصبی ‌کلامی یا همان NLP پایه‌گذاری شد. براساس تحقیقات آن دو نفر، ذهن ما هرلحظه در حال برنامه‌ریزی شدن است. در واقع این خود ما هستیم که با فکر کردن درباره موضوع خاصی، آنرا به سمت خود جذب کرده و موفقیت یا شکست خود را سبب می شویم.

گریندر و بندلر تحت تأثیر فعالیت‌های درمانی سریع دو فرد به نام‌های ویرجینیا ستیر و میلتون اریکسون توانستند تحقیقات خود را در زمینه روانشناسی عصبی‌ کلامی خود کامل کنند.

 

 بنیان گذاران علم NLP ریچارد بندلر و جان گریندر

 

روش NLP در روانشناسی

یکی از عواملی که روش یادگیری NLP را نسبت به دیگر تکنیک‌ها و راهکارهای امروزی مانند قانون جذب جدا می‌کند، مسیر به وجود آمدن آن است. طراحی روش یادگیری NLP از همان اول براساس بهترین رفتار‌ها شکل می‌گیرد و برخلاف روش‌های دیگر نیازی به آزمون خطا، تحقیق کردن و آزمایش ندارد همین موجب شده است که ضریب شکست روش یادگیری NLP در روانشناسی به صفر برسد.

 

چرا NLP

در پاسخی شفاف و قاطع به سؤال چرا ان ال پی می‌توانیم بگوییم که در nlp، ما یاد می‌گیریم که با کلمات و جملات خاص بر روی الگوریتم ذهنی خود تأثیر گذاشته و آن را مجدداً برنامه‌ریزی کنیم و در نهایت سبب توسعه فردی خویشن گردیم. با توجه به اینکه تمام اعمالی که توسط ذهن ما به‌صورت ناخودآگاه انجام می‌شوند در جهت بقا و حفظ جان ما هستند بنابراین عادت‌های بدی مثل پرخوری یا زیاد خوابیدن نیز برای ضمیر نیمه‌آگاه ما در جهتی مثبت انجام می‌شوند و برای تغییر آن ها باید ذهنیت مثبتی که به پرخوری یا پر خوابی داریم در ضمیر باطن‌ خود برنامه‌ریزی مجدد کنیم تا این عادات در غول درون ما پسنیده و مثبت نباشند و اگر هیچ دانشی از nlp نداشته باشیم هرگز نحوه برقراری ارتباط با ناخودآگاه خود را یاد نخواهیم گرفت و نمی توانیم از شر عادت‌های بد خود خلاص شده و عادت‌های مثبت و ارزشمند را در خود تقویت کنیم.

 

اگر nlp را ندانیم

اگر با علم ان ال پی نا آشنا باشیم، یاد نخواهیم گرفت چگونه با دنیای درون خود ارتباط برقرار کرده و خود را بهتر بشناسیم. اگر علم NLP را یاد نگیریم و ندانیم که nlp چیست، نمی‌توانیم در جهت رسیدن به آمال و خواسته‌های خود قدم برداریم و در این‌صورت تا همیشه درگیر مسائل و مشکلات روزمره‌مان خواهیم ماند.

 

برای فراگیری NLP باید از کجا شروع کنیم؟

بعد از پاسخ به سؤال مهم ان ال پی چیست موضوعی مهم‌ دیگر این است بدانید که مغز انسان پیچیده‌ترین سیستم در کل کائنات است؛ با وجود اینکه هزاران سال از اولین تحقیقات انسان بر روی مغز می‌گذرد، اما همچنان بخش‌های زیادی از آن برای انسان ناشناخته باقی‌مانده است. ۹۳٪ این قدرت اعظم در دستان ضمیر ناخودآگاه ما قرار دارد و تنها ۷٪ ناچیز در اختیار ضمیر خودآگاه یا عقل ما باقی می‌ماند. اما نکته مهم اینجاست که ضمیر ناخودآگاه توانایی تجزیه و تحلیل ندارد و نمی‌تواند خوب و بد را در یک موضوع خاص تشخیص دهد. بنابراین وظیفه ضمیر خودآگاه است که با ۷٪ توانایی خود، قدرت عظیم ناخودآگاه را هدایت کند.

 

دوره NLP چیست؟

NLP یک برنامه‌ریزی عصب کلامی محسوب می‌شود. منظور از زبان غیرکلامی، تغییرات فیزیکی و رفتار مانند حرکت چشم، دست و پا و موارد دیگر است. ان ال پی به معنای این است که چطور به ذهن خود بگوییم رفتار کند. شاید تا به حال برای شما اتفاق افتاده باشد که تصمیم بگیرید یک روز صبح زود از خواب بیدار شوید به مسافرت و یا تفریح بروید. اگر توجه کرده باشید شوق بیدار شدن و تصاویر مربوطه انگیزه بسیاری را در شما ایجاد می‌کند. اگر بتوانید از این مشخصه ناخوداگاه برای تغییر عادات و رفتار خود استفاده کنید و انتطار خود را به زبان قابل فهم اعلام کنید، به نتایج  بهتری در توسعه فردی با کمک علم nlp دست خواهید یافت. افرادی که در دوره روش یادگیری NLP شرکت می‌کنند، از درمانگران، مشاوران و روانشناسان هستند چرا که می‌خواهند در کنار درمان و کمک به بیماران، از روش یادگیری NLP نیز استفاده کنند.

 

برای مطالعه بیشتر:   کوچینگ چیست؟

 

قوانین NLP شامل چه مواردی می باشد؟

قانون اول: اگر فردی توانایی موفقیت در کاری را دارد، من هم این توانایی را دارم

این پیش فرض ان ال پی بیان می کند تمام انسان ها دارای سخت افزار (بدن و فیزیک) شبیه به هم می باشند اما فرقی که بین افراد موفق و افراد معمولی، نرم افزار یا برنامه ریزی ذهن می باشد و با بررسی استراتژی افراد موفق می توان به نتایج شبیه آنان دسترسی پیدا کرد. این روش را در علم ان ال پی، الگوبرداری از انسان های موفق نامیده اند. در این تکنیک به بررسی دقیق نحوه ی انجام یک کار توسط افراد موفق می پردازیم و سپس، این کار را تکرار می کنیم و هویت فرد موفق را به خود می گیریم و با استفاده از تکرار، مسیر های جدید عصبی را به وجود می آوریم. اگر عقیده های خود را به درستی عوض کنیم، می فهمیم که انسان های موفق فقط و فقط از یک فرمول بهره می برند و این هم تمرکز بر روی نقاط قوت خود این دسته از افراد می باشد. در دوره های nlp به راز افراد موفق می پردازیم و به شناختن عقیده های مرکزی شما و در جهت دستیابی به اهداف خود دگرگون می کنیم.

 

قانون دوم: همه ما منابع مورد نیاز برای دگرگون شدن را داریم

در این قانون روی قدرت ناخودآگاه و جذب خواسته ها تمرکز می گردد و به شناسایی منابع درونی هر فرد برای موفقیت می پردازیم. عده ای از افراد بر این باورند که افراد ثروتمند و موفق دارای نیروی خاصی می باشند و یا این قدرت به آن ها ارث رسیده است اما علم ان ال پی معتقد است که همه افراد به یک اندازه شانس موفقیت را دارند. برای پیدا کردن منابع درونی خود لیستی از توانمندی ها و استعدادهای خود آماده کنید. حتی می توانید از اطرافیان نقاط قوت خود را بپرسید. از آنها سئوال کنید که به نظر آنها نقاط قوت شما چیست؟ و شما را به چه صفت و توانایی می شناسند؟ با شناخت منابع درونی خود می توانید بر روی نقاط قوت خود سرمایه گذاری کنید و به شخص موفقی تبدیل گردید.

 

قانون سوم: وجود نداشتن شکست

این قانون زندگی را سراسر یادگیری و کسب تجربه می داند و ما نمی توانیم بگوییم به اهداف خود نرسیدیم و باختیم بلکه طبق این قانون باید بگوییم ما یک راه دیگر را امتحان کردیم که به هدف دست نیافتیم و باید راه های دیگر را نیز تجربه کنیم. اگر به شکست ها و ناکامی ها به دید نجربه نگاه کنیم، از هر شکستی یک درس بزرگ فرا می گیریم و در نهایت به اهداف خود دست پیدا می کنیم. ترس از شکست بزرگترین عامل در رسیدن به اهداف می باشد. هیچ انسان موفقی را پیدا نمی کنید که با پشت سر گذاشتن شکست های مختلف به موفقیت دست نیابد اما ذهن افراد مایل است در منطقه امن بماند و شرایط جدید را تجربه نکند. آیا می دانید یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق چیست؟ آنها باوجود اینکه می دانند احتمال شکست وجود دارد، اما دست به  اقدام می زنند.

 

آماده سازی ذهن برای فراگیری علم NLP

علم nlp چیست؟ برای فراگیری علم NLP، درک از ضمیر ناخودآگاه به ما کمک می‌کند تا توانایی‌های بالقوه خود را دریابیم و باور کنیم که می‌توانیم تغییرات اساسی در زندگی خود ایجاد کنیم. سپس با فراگیری و انجام تکنیک‌های NLP می‌توانیم تغییرات موردنظر را در شیوه زندگی خود اعمال کنیم. تا زمانی‌که به‌صورت عملی آموزش‌ها را اجرا نکنیم، نخواهیم توانست به مفهوم علم برنامه‌ریزی عصبی کلامی پی ببریم. بنابراین هرآن‌چه را که یاد گرفتید بلافاصله به مرحله اجرا درآورید. برخی اوقات مجبور می‌شویم برای این‌که چیزی را یاد بگیریم بارها و بارها آن روش را تکرار کنیم. تکرار یک کار نیاز به وقت و انرژی بسیاری دارد. با یاد گرفتن روش‌ یادگیری ان ال پی می‌توانید بدون نیاز به صرف وقت و انرژی بسیار، در انجام کارهای متعدد به مهارت برسید. برای یاد گرفتن روش یادگیری NLP باید با برخی از ویژگی‌های آن آشنا شوید.

 

 

 • تاثیر شناخت ویژگی‌های مغز در یادگیری سریع nlp

یادگیری یک موضوعی است که به مغز انسان ارتباط دارد. پس بهتر است بدانید نیم‌کره راست تأثیر بسیاری در یادگیری دارد.  اگر برای شما سؤال پیش آید که با یک آزمایش عملی و کوتاه متوجه تأثیر نیم‌کره سمت راست در یادگیری خواهید شد. برای انجام این آزمایش به این کلمات دقت کنید: گاو آبی

با خواندن این کلمات چه چیزی در ذهن شما نقش می‌بندد؟ ممکن است تصویر یک گاو آبی رنگ یا حداقل یک گاو. دلیل این اتفاق این است که زبان ذهن، تصویری است. یعنی تصویری از هر چیزی که شما می‌بینید در ذهن شما ایجاد می‌شود. هنگامی که قصد دارید چیزی را به یاد آورید، این تصاویر هستند که به شما کمک می‌کنند. پس با استفاده از تصاویر خیلی بهتر و ساده‌تر از سایر روش‌ها با مغز ارتباط برقرار کرد. به ‌طور کلی هر یک از نیم‌کره‌های مغز وظایف منحصربه‌فرد خود را دارند. یکی از وظایف نیم‌کره راست مغز دریافت و تحلیل تصاویر است.

 

 • چگونه برای یادگیری سریع nlp نیم‌کره راست مغز خود را تقویت کنیم؟

 چنانچه با وظایف هر یک از نیم‌کره‌های مغز آشنایی کافی داشته باشید، نیمکره راست مغز، سمت چپ بدن را کنترل می‌کند، در حالیکه نیمکره چپ، سمت راست بدن را کنترل می‌کند. افراد چپ دست، نیم‌کره سمت راست مغز آن‌ها فعال‌تر است؛ بنابراین برای تقویت نیم‌کره سمت راست مغز خود می‌توانید برخی از کارهایی که مداوم با دست راست انجام می‌دهید را با دست چپ انجام دهید. با توجه به این‌که تصاویر به نیم‌کره راست مغز مربوط می‌شود، از همین قابلیت می‌توانید استفاده کنید و کارهایی را انجام دهید که با تصاویر مرتبط است و یا موجب می‌شود تصاویری در ذهن شما خلق شود. به غیر از تقویت نیم‌کره سمت راست مغز، کارهای دیگری را نیز می‌توانید انجام دهید تا به یادگیری سریع شما در علم nlp کمک کند.

 

 •  اهداف مثبت در روش یادگیری nlp

در روش یادگیری nlp تلاش کنید اهداف خود را به شکلی انتخاب کنید که زمینه موفقیت‌های شما را در آینده مهیا کند. این ‌که شما توانایی انجام آن کار را در خود ببینید و برای رسیدن به این اهداف تلاش کنید، کلید موفقیت شما است. بدین ترتیب اهدافی را برگزینید که به آن‌ها علاق دارید و با شوق برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید.

 

 • اصلاح باورهای ذهنی در روش یادگیری nlp

متخصصین روش یاگیری NLP براین باور هستند که اصلاح باورهای ذهنی در روش یادگیری علم ان ال پی تاثیر به سزایی داردکه قبلا در مورد تغییر باورها صحبت کرده ایم.

 

 •  یادگیری nlp بدون توجه به صداهای منفی

در روش یادگیری ان ال پی روشی که هر فرد از طریق آن با درون خود ارتباط برقرار می‌کند، بسیار مهم است و ارتباطی بسیار قوی با سلامت روانی افراد دارد. در زمان مراجعه به روانشناسان، آن‌ها شما را به استفاده از این روش تحریک می‌کنند و باور دارند لحنی که شما به وسیله آن با خود صحبت می‌کنید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سعی کنید از یک لحن بسیار دوست داشتنی و مناسب برای ارتباط با درون خود استفاده نمایید و این مسئله موجب می‌شود که مغز شما به انرژی‌ها و نکات منفی توجه کمتری داشته باشد.

 

 • در روش یادگیری nlp بدون فکر کردن به گذشته و تجربیات تلخ

فکر کردن به اتفاقاتی که در گذشته رخ داده و طبق میل شما نبوده است، هیچ فایده‌ای ندارد و تنها شما را از ساختن یک آینده خوب به روش nlp دور می‌کند. تجربیات منفی یا تلخ در گذشته که برای شما رخ داده را به عنوان یک تجربه در نظر بگیرید و آن‌ها را به پله‌های ترقی خود تبدیل کنید. گذشته قابل تغییر نیست، بنابراین به ‌جای سرزنش کردن خود برای اشتباهاتی که در گذشته رخ داده، تلاش کنید خاطرات خوبی را به خاطر بیاورید که ذهن شما را درگیر موضوعات مثبت و کاربردی کند.

 

 • رعایت نظم در یادگیری nlp

در زمان به ‌کارگیری روش NLP رعایت نظم از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر قصد دارید یک نتیجه مثبت و کاربردی را از طریق روش یادگیری NLP به دست آورید، این تکنیک‌ها در زمان مناسب و از قبل تعیین شده انجام دهید. یک دفتر روزانه برای انجام فعالیت خود داشته باشید و زمان را در آن دفتر نیز قید کنید بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی شاهد تأثیرات مثبت و شگفت‌انگیز روانشناسی NLP روی خود و زندگیتان خواهید بود. البته کمک گرفتن از یک کوچ ان ال پی می‌تواند در این زمینه بسیار مؤثر باشد.

 

 • شرکت در کلاس‌های آموزش nlp

روش ان ال پی دارای کلاس‌های آموزشی مختلفی است و به افراد این اجازه را می‌دهد که توانایی‌ها و استعداد خود را شکوفا کنند و از این روش به سمت حرفه مورد علاقه خود حرکت کنند.

 

دوره nlp چیست؟

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که توانایی شرکت در کلاس‌های آموزشان ال پی را ندارید، اصلا نگران نباشید. NLP در روانشناسی دارای دوره‌های آموزشی آنلاین است تا تمام افراد به سادگی و در منزل بتوانند از این شیوه‌ها برای بهبود بهداشت و سلامت خود استفاده نمایند.

 

 • استفاده از رنگ ها در روش یادگیری ان ال پی

رنگ‌ها تأثیرات مثبت و منفی بسیاری در زندگی ما دارند، البته تأثیرات تا حدودی به شیوه دیدگاه افراد و باورهای هر فرد برمی‌گردد. برقراری ارتباط بین رنگ‌ها و احساسات فرد یکی از شیوه‌های موثر NLP در روانشناسی بوده و دارای تأثیرات بسیار مفید و کاربردی است. به‌عنوان‌مثال، در این روش اگر تمایل دارید که اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، رنگی را در ذهن خود مجسم کنید  که در افزایش احساس اعتماد به نفس مؤثر باشد. مربعی از آن رنگ را در ذهن خود احساس کنید و تصور کنید که در وسط آن مربع ایستاده‌اید. احساسی که در آن لحظه به شما دست می‌دهد، قطعاً مثبت خواهد بود.

 

نکته پایانی در بحث ان ال پی

تکنیک nlp چیست و ان ال پی چه کاربردهایی می‌تواند در زندگی ما داشته باشد، تماماً به باورهای مثبت و منفی ما نسبت به زندگی بستگی دارد. بیش از 50 سال از پایه‌گذاری علم ان‌ ال‌ پی می‌گذرد و افراد زیادی از این علم برای ترک عادات بد و بهبود زندگی‌شان استفاده می‌کنند شما نیز می توانید در این مسیر از کوچ nlp، دکتر سپیده تیمورپور در این مسیر استفاده نمایید.

 

برای دریافت وقت کوچ به دایرکت دکتر سپیده تیمورپور پیام دهید

 

اینستاگرام را باز کن

     

 

برچسب ها :

NLP

ان ال پی

کوچ

ضمیر ناخودآگاه

ان ال پی چیست

موفقیت

قانون جذب موفقیت

جذب موفقیت

موفقیت در زندگی

توسعه فردی

روانشناسی موفقیت

موفقیت در رابطه

راه مخفی به سوی موفقیت

راه موفقیت

موفقیت افکار

تکنیک های قانون جذب برای موفقیت

موفقیت فردی

مسیر موفقیت

شاه کلید موفقیت

راز موفقیت

تبدیل چالش‌های زندگی به موفقیت

روانشناسی عصبی‌ کلامی

ریچارد بندلر

پایه‌گذاران علم ان ال پی

جان گریندر

ویرجینیا ستیر

میلتون اریکسون

غول درون

علم NLP

رسیدن به هدف

رسیدن به آرزوها

رسیدن به خوشبختی

رسیدن به اوج

روانشناسی

NLP در روانشناسی

علم NLP چیست؟

کاربرد ان ال پی

کاربرد nlp

معنی nlp

تکنیک nlp

nlp چیست

nlp چیست و چه کاربردی دارد

nlp آموزش

آموزش nlp

nlp کتاب

nlp مخفف چیست

nlp ایران

nlp اهواز

nlp اصفهان

nlp به چه معناست

nlp برنامه ریزی عصبی کلامی

nlp به زبان ساده

پکیج nlp

پادکست nlp

nlp تکنیک

nlp تعریف

nlp تست

nlp توضیح

nlp تمرین

nlp تهران

nlp ترجمة

nlp تدریس

nlp چیست ؟

ثبت نام nlp

دوره حضوری nlp

خانه nlp ایران

nlp در روانشناسی چیست

nlp دوره

nlp زبان فارسی

فایلهای صوتی nlp

کتاب صوتی nlp

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید !

ارسال دیدگاه
ارسال نظر
captcha